wz

Menu

Generální oprava trolejbusu Škoda 15 Tr ev.č. 008.

ZPĚT

Na generální opravu odjel do Zlína trolejbus chomutovského  a jirkovského  dopravního podniku. Ekonomické výsledky hospodaření podniku umožnily, aby dopravce provedl první ze tří generálních oprav plánovaných na příští rok již letos.

Po letošním boomu v pořizování nových autobusů pro linkovou dopravu, zahájil i postupnou modernizaci vozů sloužících MHD. Stáří a stav vozové techniky totiž vyžaduje rychlé řešení. „Například stáří většiny kloubových trolejbusů dosáhne v příštím roce 15 let. Řada z nich má najeto více než 600 tisíc kilometrů, což je na samé hranici jejich životnosti,“ řekl generální ředitel společnosti Jiří Melničuk. Některé trolejbusy mají za sebou střední opravu, avšak i ty budou muset být v blízké budoucnosti nahrazeny. Dopravní podnik i jeho akcionáře tak čeká velmi náročný úkol, zejména zajistit nemalé finanční prostředky na nutnou obměnu vozů. „Obměna vozového parku je nutná. Město ze svého rozpočtu na příští rok navýšilo investiční dotaci pro dopravní podnik,“ řekla primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Také u autobusů dojde k výraznému zlepšení. Počítá se s ním v investičním plánu dopravního podniku, který je zpracován na nejbližších 5 let. Dopravní podnik zakoupil nedávno pro MHD dva zcela nové nízkopodlažní autobusy značky Solaris, jeden klasický a jeden kloubový. Cena těchto autobusů přesáhla 12 miliónů korun. Obdobně se bude postupovat i v dalších letech. Snahou bude ročně zakoupit až tři nové nízkopodlažní autobusy, z nichž jeden bude kloubový.  Dopravce chce tímto opustit dosavadní praxi, kterou je nakupování starších ojetých autobusů.

U kloubových trolejbusů dojde k postupné výměně starých vozů za nové. Vzhledem k vysoké finanční náročnosti bude nákup nových trolejbusů kombinován s provedením kompletních generálních oprav u části stávajících vozů. Tyto generálky by měly prodloužit životnost trolejbusů o dalších 6 let. „Předpokládáme, že takové opravy proběhnou u maximálně sedmi, z celkového počtu dvaceti kloubových trolejbusů,“ dodal Melničuk V příštím roce by mělo dojít k dalším dvěma opravám a měl by být pořízen minimálně jeden nový trolejbus. V následujících letech se pak plánuje postupně zakoupit až 12 nových kloubových vozů.

Náklady na uvedenou modernizaci vozového parku pro chomutovskou a jirkovskou MHD budou do roku 2013 nemalé. Předběžně se počítá s 210 milióny korun u trolejbusů a 92 milióny u autobusů. „O financování se musí podělit všichni, kterých se městská hromadná doprava dotýká. Nejenom dopravní podnik a jeho akcionáři, ale i kraj, stát, případně  Evropská unie. Nepatrnou částí přispějí i samotní cestující. Na oplátku budou využívat nové, bezpečné, ekologické  a moderní stroje,“ dodal Melničuk.

  Primátorka města Chomutova Ivana Řápková si nenechala přes časnou ranní hodinu a nepřízeň počasí společně s generálním ředitelem DPCHJ Jiřím Melničukem ujít nakládku trolejbusu ev.č 008 na železniční vagon, na kterém putoval do Zlína na generální opravu

 
Všechny fotky na tomto webu jsou chráněny autorským právem! KOPÍROVÁNÍ ZAKÁZÁNO!